ČSAD autobusy Plzeň a.s. - tisková zpráva Letní sezóna 2009
 Tisková zpráva
Letní sezóna 2009

Pro nadcházející letní turistickou sezónou připravila společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s. mimo tradičních aktivit i řadu novinek nebo vylepšení stávajících programů. Zároveň na neděli 14. června 2009 připadá termín druhé celostátní změny jízdních řádů ve veřejné dopravě, kterou naše společnost využila k několika úpravám dle požadavků Krajského úřadu, měst a obcí nebo cestujících. Dovolte tedy, abychom Vás níže se vším podrobněji seznámili.


Ředitel společnosti Miroslav Hucl (vlevo) si s řidičem Vladimírem Blahoutem prohlíží najezdovou plošinu autobusu Crossway Le

Cyklobusy
Stává se již pravidlem, že naše společnosti přichází každoročně s nějakou novinkou pro milovníky cyklistiky a turistiky. Ani tentokrát jsme neudělali výjimku. Již od 1. května vyráží na svoji trasu linka z Plzně přes Nýřany, Stod, Horšovský Týn do Železné tzv. Cyklobus Český les. Ta vznikla ve spolupráci a díky finanční podpoře měst Bělá nad Radbuzou, Hostouň a Poběžovice. Do velice atraktivní oblasti s čarokrásnou přírodou tak každou sobotu, neděli a svátek vypravujeme až do 20. září autobus s vlekem pro 38 jízdních kol.
Z Centrálního autobusového nádraží v Plzni vyjíždí vždy v 8:00 hodin, do cílové zastávky v blízkosti hraničního přechodu s Německem dorazí v 10 hodin a 5 minut. Nazpět do západočeské metropole pojede v 17 hodin s příjezdem do Plzně okolo 19:15 hod.

V neděli 14. června vyjede poprvé i loňská novinka Brdský cyklobus, tedy linka (č. 440555) z Plzně přes brdské pohoří do Příbrami. Víkendový provoz autobusu s kapacitou vleku 25 kol bude trvat až do 28. září.

Pro oba dva cyklobusy jsou připraveny informační materiály s nabídkou cyklistických tras a výletů v okolí zastávek autobusu. O jejich distribuci cestujícím se budou starat průvodci cyklobusu, kteří mají též za úkol bezpečnou nakládku a vykládku jízdních kol do vleku. Pěší i kolaři si mohou místo v autobusech rezervovat telefonicky na čísle 377 327 272 nebo osobně v pokladně CANu.
Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za 20 korun.


Prezentace autobusů, vlevo IRISBUS Crossway LE, vpravo SOR CN 10.5

Zelené linky
Správa NP a CHKO Šumava vyhlásila výběrové řízení na provoz systému Zelených linek v letech 2009-2011, které vyhrála naše společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. Oproti uplynulým letům je na základě zpracované studie přikročeno k mírnému rozšíření provozu, použití taktové dopravy a k úpravám jízdních řádů, aby lépe navazovaly na ostatní železniční a autobusové spoje v oblasti.
Letos vůbec poprvé budou cestujícím k dispozici jednodenní jízdenky NP-Ticket za 80,- Kč. Novou podobu dostaly i informační brožury. Cestující v úseku Špičák - Kvilda uvítají, že autobusy zde budou o prázdninách jezdit pravidelně každé dvě hodiny. U většiny linek dojde k prodloužení sezóny od konce května do konce září.
Nejen cestující z Plzně (linka 440840, odjezd v 6:50 z CANu) mohou využít tradičního cyklobusu do zastávky Železná Ruda,Špičák s návazností dále až do zastávky Kvilda. Autobus s vlekem pro jízdní kola jede po trase Plzeň - Přeštice - Švihov - Klatovy - Nýrsko - Špičák. Dále navazuje úsek Špičák - Železná Ruda - Prášily - Srní - Modrava - Kvilda opět s možností přepravy jízdního kola. Nazpět do Plzně vyrazí cyklobus ze Špičáku v 18:40 a do Plzně dojede ve 20:30 hod.
V období od soboty 30. května do pátku 26. června a pak opět od 1. do 30. září pojede cyklobus z a do Plzně pouze v sobotu, neděli a svátek. Od 27. června do 31. srpna pak pojede cyklobus denně.

Dostupná Šumava
Seniorům, držitelům průkazu ZTP, ZTPP a vozíčkářům nabízíme atraktivní výlety v rámci projektu Dostupná Šumava. Ten umožňuje návštěvu míst, kam se nedá (v některých případech ani nesmí) zajíždět automobilem, jako například Dobrá Voda, Velký Babylon, Stodůlky, Zhůří u Javorné, Hůrka - kaple, Tříjezerní slať a další. Výlety jsou pořádány ve spolupráci se Správou NP a CHKO Šumava, Svazem tělesně postižených v ČR a Místní organizací (Vozíčkáři Plzeň).
Jízdy se konají mimo hlavní turistickou sezónu od května do června a pak od září do října. Výchozími zastávkami jsou v úterý a čtvrtek Sušice a ve středu Vimperk. Úterky 16. 6. a 29. 9 jsou vyhrazeny přímo pro vozíčkáře a zájezd bude vypraven už z Plzně.

Výlety historickými autobusy
U této naší aktivity dochází k podstatné změně. Výlety již nebudou pouze v neděli a zároveň se změní i jejich koncepce. Nově se budou moci cestující svézt historickými autobusy ŠKODA 706 RTO - KAR a KAROSA ŠL 11 - Turist na některou vybranou stavební či kulturní památku v sobotu nebo neděli v závislosti na konkrétním termínu. V nabídce výletů zůstanou jak známá místa, ale přibude i několik nových.
Datum návštěvy určitého místa bude stanoveno tak, že návštěva dané pamětihodnosti bude spojena s nějakou netradiční akcí např. historický jarmark, kulturní představení apod. Rozpis pro letošní sezónu ještě není kompletní. První výlet se uskuteční počátkem července do Chanovic na Den řemesel.


Předváděcí meziměstský autobus ISUZU Turquoise Interurban

Obnova vozidel
V roce 2008 bylo nakoupeno celkem 32 nových autobusů v ceně více než 150 miliónů Kč. Standardem u nových vozů pro příměstskou a dálkovou dopravu je komfortní interiér a klimatizace. Kromě linkových autobusů SOR a IRISBUS Crossway v různých délkových variantách byly zakoupeny i 4 dálkové luxusní autobusy Evadys H 12.8M od výrobce IVECO (bývalá KAROSA). Autobusy v netypické stříbrné metalíze mohou cestující potkat především na trase z Plzně do Klatov či do Stříbra.
Pro rok 2009 je v plánu pořízení 20 nových autobusů. Opět se bude jednat o značky SOR a IRISBUS, typ Crossway. Část nákupu budou tvořit nízkopodlažní vozidla s prostorem pro invalidní vozík, kolo nebo kočárek, přičemž autobus označený Crossway LE (low entry = nízký vstup) je horkou novinkou.
Navíc v únoru letošního roku došlo k zakoupení 7 ojetých autobusů značky SOR. Díky ztrátě zakázek v Ústeckém kraji je naší společnosti odprodal dopravce ČSAD Česká Lípa a.s. Šest linkových autobusů typu C 10.5 a jeden městský B 10.5 pochází z roku 2002 a splňuje emisní normy EURO 2 nebo EURO 3.

Obchodní spolupráce
Vlivem všeobecného poklesu tuzemské ekonomiky dochází i u nás ke snížení objemu dopravy zajišťovaný pro obchodní partnery. Například ve Zvláštní linkové dopravě, kde tržby v loňském roce činily zhruba 60 miliónů Kč, očekáváme letos až 50% snížení.
Avšak i nadále naše společnost zajišťuje v Plzeňském kraji pro České dráhy a.s. náhradní autobusovou dopravu namísto vlaků (tzv. výluky na železnici). Kromě pravidelných oprav a údržby tratí se jedná o rozsáhlé náhrady v úseku Plzeň-Stříbro-Cheb, kde pokračuje výstavba III. železničního koridoru.

Pravidelná autobusová doprava
    Změny JŘ od 14. 6. 2009
  • Optimalizace jízdních řádů dle požadavků obcí a Krajského úřadu Plzeňského kraje s cílem zlepšit návaznosti spojů, návaznosti na železniční dopravu a včasné návozy do zaměstnání a škol.
    Např. prodloužen jeden pár spojů linky 440020 z Hromnic do Chotiné, u linky 450660 zahájení obsluhy zastávky Vstiš,Bayer důl a nebo lepší rozložení spojů mezi Kdyní a Domažlicemi.
  • Linka č. 440555 Plzeň-Rožmitál p.Tř.-Příbram bude nově úsek Rožmitál až Příbram obsluhovat pouze o víkendech nebo svátcích. Důvodem je zavedení integrované dopravy ve Středočeském kraji, do které naše společnost není zapojena. Stávající spoje z a do Plzně budou zakončeny v Rožmitále, kde je umožněn přestup do linky dále na Příbram a opačně.
  • V Horšovském Týně byly vystavěny nové zastávky a stanoviště v Pivovarské ulici, kam byly přesměrovány linky končící původně na Husově náměstí. Vznikl tím rychlý a pohodlný přestupní bod na linky do Plzně a Domažlic obsluhující zastávku Horšovský Týn.

Vývoj tržeb v PAD
Ekonomická recese, která zasáhla většinu firem v Plzeňském kraji a s tím spojené snižování zaměstnanosti, přinesla 10% úbytek cestujících v pravidelné autobusové dopravě provozované naší společností.
O vyrovnání vzniklé ztráty z tržeb v současnosti vedeme intenzivní jednání s Krajským úřadem Plzeňského kraje.

Miroslav Hucl, ředitel společnosti

V Plzni dne 11. 6. 2009

Aktualizováno 7.8.2009 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
900 hlasů, 62%
 ne, nemám vhodné zařízení
36 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
117 hlasů, 8%
 ne, nechci využívat Internet
395 hlasů, 27%

Celkem 1448 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
Žákovské jízdné
 Cyklobusy
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Crossway 10.6M Linkové autobusy IRISBUS Crossway 10.6M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
listopad 2019

50 let
Jiří Vacík (5.)
řidič, Kralovicko

Petr Makrlík (11.)
řidič, Klatovsko

Bc. Jiří Liška (25.)
řidič, Kralovicko

60 let
Jan Libertin (8.)
vedoucí oblasti Kralovicko

Milan Bureš (15.)
řidič, Tachovsko

75 let
Václav Davídek (25.)
řidič, Plzeňsko

Jezdíme pro Plzeňský kraj
 Plzeňský kraj