ČSAD autobusy Plzeň a.s. - tisková zpráva Letní sezóna 2010
 Tisková zpráva
Letní sezóna 2010

V neděli 13. června vstoupí v planosti již 2. letošní celostátní změna jízdních řádů ve veřejné dopravě, přičemž se změny nevyhnout ani autobusovým linkám provozovaných naší společností. Dále jsme v rámci komerčních aktivit připravili pro cestující řadu novinek v dálkové dopravě. A letos poprvé pořádáme Den otevřených dveří v areálu ČSAD v Doubravce a Muzeu dopravní techniky.


Ředitel společnosti Miroslav Hucl (vpravo) a Josef Forejt, vedoucí dopravního útvaru, hovoří na tiskové konferenci

Zelené autobusy a cyklobusy
Letní období znovu přináší provoz tzv. Zelených autobusů, což jsou turistické linky po Národním parku Šumava. Jejich provozovatel pro období 2009-2011 je společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s., jakožto vítěz výběrového řízení, které vyhlásila Správa NP a CHKO Šumava. Zelené autobusy pojedou v období od 1. června do 30. září 2010.

Na základě zpracované studie bylo přikročeno k mírnému rozšíření provozu, použití taktové dopravy a k úpravám jízdních řádů, aby lépe navazovaly na ostatní železniční a autobusové spoje v oblasti.
Pro rok 2010 je cestujícím k dispozici inovovaná verze jednodenní jízdenky NP-Ticket v ceně 80,- Kč, která je nyní přenosná. Novou podobu dostaly i informační brožury. Období provozu je od prvního června do konce září, přičemž v plném rozsahu budou Zelené linky především o hlavních prázdninách.

Nejen cestující z Plzně (linka 440840, odjezd v 6:50 z CANu) mohou využít tradičního cyklobusu do zastávky Železná Ruda,Špičák s návazností dále až do zastávky Kvilda. V období od soboty 5. června do 30. června a pak opět od 1. září do 26. září pojede cyklobus z a do Plzně pouze v sobotu, neděli a svátek. Od 1. července do 31. srpna pak pojede cyklobus denně.

Do systému šumavských Zelených autobusů patří také linky 370843 Nová Pec-Nová Pec,Jelení Vrchy (fialová linka, jezdí denně od 1. 7. do 31. 8.), 433710 Horská Kvilda-Kvilda-Kvilda,Bučina (modrá linka, jezdí denně od 1. 6. do 30. 9.; od hraničního přechodu Bučina navazuje linka Finsterau-Bus v SRN), 433570 Sušice-Kašperské Hory-Srní-Modrava-Kvilda (žlutá linka, jezdí denně od 1. 6. do 30. 9., přeprava jízdních kol) a již zmíněná linka č. 440840 Plzeň-Klatovy-Železná Ruda-Srní-Kvilda-Stachy,Zadov Churáňov (zelená a červená linka; přeprava jízdních kol).


Čerstvě zrenovovaný nákladní automobil Škoda 706 R

Již od 1. května jsou v provozu víkendové cyklobusy do Českého lesa a Brd. "Brdský cyklobus" jezdí již od letní sezóny 2008 na běžné lince č. 440555 z Plzně do Příbrami přes brdské vrchy. Autobus s cyklovlekem jede na trase Plzeň - Starý Plzenec - Spálené Poříčí - Míšov/Brdy - Rožmitál p. Třemšínem - Příbram.
Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Spálené Poříčí, Padrťské rybníky, legendární vrch Třemšín, půvabný Rožmitál pod Třemšínem, nebo Hornické muzeum v Příbrami.
Autobusy pojedou s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátek již od 1. května, závěrečná jízda pak bude 28. září. Z Plzně vyjíždí autobus v 7:45 hodin, nazpět pak z Příbrami v 15:30. Přeprava minimálně 25 ks jízdních kol.

"Cyklobus Český les" vznikl loni jako iniciativa dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. a obcí Bělá nad Radbuzou, Hostouň a Poběžovice. Linka č. 440444 jede v trase Plzeň - Nýřany - Zbůch - Stod - Horšovský Týn - Poběžovice - Hostouň - Bělá n. Radbuzou - Železná.
Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Hrad a zámek v Horšovském Týně, romantické Sedmihoří, nepoznaný Český les, města Bělá, Hostouň a Poběžovice, pramen řeky Radbuzy, hrad Přimda, rybník Sycherák.
Autobusy pojedou s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátek již od 1. května, závěrečná jízda pak bude 28. září. Z Plzně vyjíždí autobus v 8:00 hodin, nazpět pak z Železné v 17:10. Přeprava minimálně 25 ks jízdních kol.

Letos je nově zavedeno u Brdského a Českoleského cyklobusu zvýhodněné Rodinné jízdné, které může využít skupina až pěti osob, z nichž jen dva mohou být starší 15 let. Jízdné je ideální pro rodiče s až třemi dětmi do 15 let. Příbuzenský vztah však není podmínkou. Druhým tahákem pro skupiny s malými cestovateli je bezplatné dovozné na dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a na jízdní kola pro děti do 6 let.

Kompletními informacemi o cyklobusech v Plzeňském kraji vč. tipů na výlety: www.csadplzen.cz/cyklobus

Dostupná Šumava
Znovu je letos spuštěn projekt "Dostupná Šumava", který je určen pro osoby s nižší mobilitou s cílem podívat se do míst, které si turisté na Šumavě oblíbili a kam se nedá (a v některých případech i nesmí) zajet autem. Výchozími místy jsou Sušice nebo Vimperk.
Výlety v rámci projektu, který připravila Správa NP a CHKO Šumava ve spolupráci s ČSAD autobusy Plzeň a.s. a Svazem tělesně postižených v ČR, o.s. a Místní organizací (Vozíčkáři Plzeň), se konají mimo hlavní turistickou sezónu a to konkrétně od 18. května do 10. června a pak opět od 1. září do 28. října 2010.


Nový model autobusu SOR C 10.5

Změny jízdních řádů od 13. 6. 2010
U regionálních linek dochází jen k drobným úpravám jízdních řádů s cílem zlepšení dopravní obslužnosti. Jedním z takových kroků je přidání nových zastávek do stávajících linek. Např. na Domažlicku si polepší cestující ze zastávky Puclice,Malý Malahov, na Rokycansku pak jde o zastávku Vejvanov,Pajzov. Daleko větší změny se ovšem odehrají v dálkové dopravě, kterou naše společnost provozuje na svoje vlastní podnikatelské riziko. Změny plně kopírují poptávku ze strany cestujících, především žáků a studentů.

 • na trase Plzeň - Klatovy a zpět dochází k navýšení o jeden pár spojů v odpolední špičce pracovních dní (v 13:55 z Plzně, zpět v 15:05 z Klatov),
 • v úseku Plzeň - Domažlice přibude pondělní spoj v 6:05 z Domažlic do Plzně a je veden přes Borská Pole,
 • kvůli konání akce Chodské slavnosti dojde v sobotu 14. srpna k posílení o další pár spojů (v 8:00 z Plzně a ve 12:25 z Domažlic),
 • změna na linkách do Prahy:
  • všechny spoje budou obsluhovat AN Zličín
  • vybrané spoje prodlouženy až do zastávky Praha,ÚAN Florenc
  • nový pár spojů v neděli odpoledne (v 14:45 z Plzně, zpět v 16:45 z Prahy,Florence)
  • pondělní ranní spoj z Prahy do Plzně nahrazen nedělním večerním spojem z Prahy do Plzně s prodloužením až do Domažlic (z Prahy,Zličína 21:20, odjezd z Plzně 22:25, Domažlice 23:35)
  • zrušeny 2 páry spojů v pracovní dny mezi Plzni a Prahou a 1 pár v pondělí
  • uspíšen nedělní spoj z Domažlic přes Plzeň do Prahy (z Domažlic 18:00, z Plzně 19:25) se zajištěním návaznosti cestujících ze Kdyně (odjezd 17:30, linka 400071), Rozvadova (17:15, 460740), Tachova (17:50, 490660), Boru (18:16, 490660) či Stříbra (18:45, 490660)
  • rozšíření předprodeje jízdenek s místenkou (možno z více zastávek) včetně prodeje přes internet
 • od září bude rozšířen provoz na lince z Plzně přes Kralovice a Most do Ústí nad Labem o jeden pár spojů každé pondělí (v 6:10 z Plzně, zpět v 14:10 z Ústí).

Den otevřených dveří
Den otevřených dveří ČSAD v Doubravce 12. června od 10 do 17 hodin. K vidění budou ukázky historických i současných autobusů a nákladních vozidel, prohlídka zázemí muzea, prezentace partnerů, prodej upomínkových předmětů, publikací a modelů.
Pro návštěvníky bude k dispozici stylová doprava historickým autobusem ŠKODA 706 RTO - KAR mezi středem města, areálem ČSAD a Historickým víkendem v Doubravce. Odjezdy ze sadů Pětatřicátníků každou celou hodinu v čase 10:00 až 16:00. Jízdy historickým autobusem a vstup na den otevřených dveří a do muzea jsou zdarma.
Navíc každý dětský návštěvník obdrží malou cestovatelskou pozornost ve formě Volné jízdenky do Prahy.

Miroslav Hucl, ředitel společnosti

V Plzni dne 10. 6. 2010

Aktualizováno 11.6.2010 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
287 hlasů, 53%
 ne, nemám vhodné zařízení
14 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
40 hlasů, 7%
 ne, nechci využívat Internet
200 hlasů, 36%

Celkem 541 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
Žákovské jízdné
 Cyklobusy
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

SOR C 10.5; foto Miroslav Klas Linkové autobusy SOR C 10.5

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
prosinec 2018

65 let
Stanislav Brejcha (5.)
dispečer Sušice, Klatovsko

Jezdíme pro Plzeňský kraj
 Plzeňský kraj