ČSAD autobusy Plzeň a.s. - tisková zpráva Letní sezóna 2010
 Tisková zpráva
Letní sezóna 2010

V neděli 13. června vstoupí v planosti již 2. letošní celostátní změna jízdních řádů ve veřejné dopravě, přičemž se změny nevyhnout ani autobusovým linkám provozovaných naší společností. Dále jsme v rámci komerčních aktivit připravili pro cestující řadu novinek v dálkové dopravě. A letos poprvé pořádáme Den otevřených dveří v areálu ČSAD v Doubravce a Muzeu dopravní techniky.


Ředitel společnosti Miroslav Hucl (vpravo) a Josef Forejt, vedoucí dopravního útvaru, hovoří na tiskové konferenci

Zelené autobusy a cyklobusy
Letní období znovu přináší provoz tzv. Zelených autobusů, což jsou turistické linky po Národním parku Šumava. Jejich provozovatel pro období 2009-2011 je společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s., jakožto vítěz výběrového řízení, které vyhlásila Správa NP a CHKO Šumava. Zelené autobusy pojedou v období od 1. června do 30. září 2010.

Na základě zpracované studie bylo přikročeno k mírnému rozšíření provozu, použití taktové dopravy a k úpravám jízdních řádů, aby lépe navazovaly na ostatní železniční a autobusové spoje v oblasti.
Pro rok 2010 je cestujícím k dispozici inovovaná verze jednodenní jízdenky NP-Ticket v ceně 80,- Kč, která je nyní přenosná. Novou podobu dostaly i informační brožury. Období provozu je od prvního června do konce září, přičemž v plném rozsahu budou Zelené linky především o hlavních prázdninách.

Nejen cestující z Plzně (linka 440840, odjezd v 6:50 z CANu) mohou využít tradičního cyklobusu do zastávky Železná Ruda,Špičák s návazností dále až do zastávky Kvilda. V období od soboty 5. června do 30. června a pak opět od 1. září do 26. září pojede cyklobus z a do Plzně pouze v sobotu, neděli a svátek. Od 1. července do 31. srpna pak pojede cyklobus denně.

Do systému šumavských Zelených autobusů patří také linky 370843 Nová Pec-Nová Pec,Jelení Vrchy (fialová linka, jezdí denně od 1. 7. do 31. 8.), 433710 Horská Kvilda-Kvilda-Kvilda,Bučina (modrá linka, jezdí denně od 1. 6. do 30. 9.; od hraničního přechodu Bučina navazuje linka Finsterau-Bus v SRN), 433570 Sušice-Kašperské Hory-Srní-Modrava-Kvilda (žlutá linka, jezdí denně od 1. 6. do 30. 9., přeprava jízdních kol) a již zmíněná linka č. 440840 Plzeň-Klatovy-Železná Ruda-Srní-Kvilda-Stachy,Zadov Churáňov (zelená a červená linka; přeprava jízdních kol).


Čerstvě zrenovovaný nákladní automobil Škoda 706 R

Již od 1. května jsou v provozu víkendové cyklobusy do Českého lesa a Brd. "Brdský cyklobus" jezdí již od letní sezóny 2008 na běžné lince č. 440555 z Plzně do Příbrami přes brdské vrchy. Autobus s cyklovlekem jede na trase Plzeň - Starý Plzenec - Spálené Poříčí - Míšov/Brdy - Rožmitál p. Třemšínem - Příbram.
Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Spálené Poříčí, Padrťské rybníky, legendární vrch Třemšín, půvabný Rožmitál pod Třemšínem, nebo Hornické muzeum v Příbrami.
Autobusy pojedou s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátek již od 1. května, závěrečná jízda pak bude 28. září. Z Plzně vyjíždí autobus v 7:45 hodin, nazpět pak z Příbrami v 15:30. Přeprava minimálně 25 ks jízdních kol.

"Cyklobus Český les" vznikl loni jako iniciativa dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. a obcí Bělá nad Radbuzou, Hostouň a Poběžovice. Linka č. 440444 jede v trase Plzeň - Nýřany - Zbůch - Stod - Horšovský Týn - Poběžovice - Hostouň - Bělá n. Radbuzou - Železná.
Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Hrad a zámek v Horšovském Týně, romantické Sedmihoří, nepoznaný Český les, města Bělá, Hostouň a Poběžovice, pramen řeky Radbuzy, hrad Přimda, rybník Sycherák.
Autobusy pojedou s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátek již od 1. května, závěrečná jízda pak bude 28. září. Z Plzně vyjíždí autobus v 8:00 hodin, nazpět pak z Železné v 17:10. Přeprava minimálně 25 ks jízdních kol.

Letos je nově zavedeno u Brdského a Českoleského cyklobusu zvýhodněné Rodinné jízdné, které může využít skupina až pěti osob, z nichž jen dva mohou být starší 15 let. Jízdné je ideální pro rodiče s až třemi dětmi do 15 let. Příbuzenský vztah však není podmínkou. Druhým tahákem pro skupiny s malými cestovateli je bezplatné dovozné na dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a na jízdní kola pro děti do 6 let.

Kompletními informacemi o cyklobusech v Plzeňském kraji vč. tipů na výlety: www.csadplzen.cz/cyklobus

Dostupná Šumava
Znovu je letos spuštěn projekt "Dostupná Šumava", který je určen pro osoby s nižší mobilitou s cílem podívat se do míst, které si turisté na Šumavě oblíbili a kam se nedá (a v některých případech i nesmí) zajet autem. Výchozími místy jsou Sušice nebo Vimperk.
Výlety v rámci projektu, který připravila Správa NP a CHKO Šumava ve spolupráci s ČSAD autobusy Plzeň a.s. a Svazem tělesně postižených v ČR, o.s. a Místní organizací (Vozíčkáři Plzeň), se konají mimo hlavní turistickou sezónu a to konkrétně od 18. května do 10. června a pak opět od 1. září do 28. října 2010.


Nový model autobusu SOR C 10.5

Změny jízdních řádů od 13. 6. 2010
U regionálních linek dochází jen k drobným úpravám jízdních řádů s cílem zlepšení dopravní obslužnosti. Jedním z takových kroků je přidání nových zastávek do stávajících linek. Např. na Domažlicku si polepší cestující ze zastávky Puclice,Malý Malahov, na Rokycansku pak jde o zastávku Vejvanov,Pajzov. Daleko větší změny se ovšem odehrají v dálkové dopravě, kterou naše společnost provozuje na svoje vlastní podnikatelské riziko. Změny plně kopírují poptávku ze strany cestujících, především žáků a studentů.

 • na trase Plzeň - Klatovy a zpět dochází k navýšení o jeden pár spojů v odpolední špičce pracovních dní (v 13:55 z Plzně, zpět v 15:05 z Klatov),
 • v úseku Plzeň - Domažlice přibude pondělní spoj v 6:05 z Domažlic do Plzně a je veden přes Borská Pole,
 • kvůli konání akce Chodské slavnosti dojde v sobotu 14. srpna k posílení o další pár spojů (v 8:00 z Plzně a ve 12:25 z Domažlic),
 • změna na linkách do Prahy:
  • všechny spoje budou obsluhovat AN Zličín
  • vybrané spoje prodlouženy až do zastávky Praha,ÚAN Florenc
  • nový pár spojů v neděli odpoledne (v 14:45 z Plzně, zpět v 16:45 z Prahy,Florence)
  • pondělní ranní spoj z Prahy do Plzně nahrazen nedělním večerním spojem z Prahy do Plzně s prodloužením až do Domažlic (z Prahy,Zličína 21:20, odjezd z Plzně 22:25, Domažlice 23:35)
  • zrušeny 2 páry spojů v pracovní dny mezi Plzni a Prahou a 1 pár v pondělí
  • uspíšen nedělní spoj z Domažlic přes Plzeň do Prahy (z Domažlic 18:00, z Plzně 19:25) se zajištěním návaznosti cestujících ze Kdyně (odjezd 17:30, linka 400071), Rozvadova (17:15, 460740), Tachova (17:50, 490660), Boru (18:16, 490660) či Stříbra (18:45, 490660)
  • rozšíření předprodeje jízdenek s místenkou (možno z více zastávek) včetně prodeje přes internet
 • od září bude rozšířen provoz na lince z Plzně přes Kralovice a Most do Ústí nad Labem o jeden pár spojů každé pondělí (v 6:10 z Plzně, zpět v 14:10 z Ústí).

Den otevřených dveří
Den otevřených dveří ČSAD v Doubravce 12. června od 10 do 17 hodin. K vidění budou ukázky historických i současných autobusů a nákladních vozidel, prohlídka zázemí muzea, prezentace partnerů, prodej upomínkových předmětů, publikací a modelů.
Pro návštěvníky bude k dispozici stylová doprava historickým autobusem ŠKODA 706 RTO - KAR mezi středem města, areálem ČSAD a Historickým víkendem v Doubravce. Odjezdy ze sadů Pětatřicátníků každou celou hodinu v čase 10:00 až 16:00. Jízdy historickým autobusem a vstup na den otevřených dveří a do muzea jsou zdarma.
Navíc každý dětský návštěvník obdrží malou cestovatelskou pozornost ve formě Volné jízdenky do Prahy.

Miroslav Hucl, ředitel společnosti

V Plzni dne 10. 6. 2010

Aktualizováno 11.6.2010 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
916 hlasů, 62%
 ne, nemám vhodné zařízení
37 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
119 hlasů, 8%
 ne, nechci využívat Internet
398 hlasů, 27%

Celkem 1470 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
Žákovské jízdné
 Cyklobusy
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

SOR C 10.5; foto Miroslav Klas Linkové autobusy SOR C 10.5

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
listopad 2019

50 let
Jiří Vacík (5.)
řidič, Kralovicko

Petr Makrlík (11.)
řidič, Klatovsko

Bc. Jiří Liška (25.)
řidič, Kralovicko

60 let
Jan Libertin (8.)
vedoucí oblasti Kralovicko

Milan Bureš (15.)
řidič, Tachovsko

75 let
Václav Davídek (25.)
řidič, Plzeňsko

Jezdíme pro Plzeňský kraj
 Plzeňský kraj